AWOKADO
W KAMBODŻY

Obecnie największym producentem awokado na świecie jest Meksyk, który odpowiada za 45% światowej produkcji. Co ciekawe aż 80% awokado pochodzi tylko z jednej prowincji Meksyku – Michoacan – o wyjątkowych warunkach pogodowo-glebowych. Pozostałymi liderami na rynku są Dominikana, Peru, Indonezja Kolumbia czy Brazylia.

W Azji Południowo-Wschodniej – poza Indonezją – nie ma tradycji uprawy tego owocu, natomiast wciąż rośnie popularność oraz zapotrzebowanie na ten owoc. Dotychczas awokado sprowadzano na rynki Japonii, Chin, Singapuru czy Malezji – głównie z  Meksyku oraz Peru, a także w mniejszej ilości – ze względu na bardzo wysoką cenę – z Australii czy Nowej Zelandii.

Awokado jest jednym z najzdrowszych i najbardziej pożywnych owoców świata. Ze względu na swoje właściwości uznane jest jako ‘superfood’. Dzięki  coraz większej świadomości konsumenta – zapotrzebowanie na ten zdrowy owoc na rynku światowym stale rośnie. Eksperci szacują, że w najbliższych dziesięciu latach Chiny staną się największym rynkiem zbytu dla awokado, to z kolei otwiera nieograniczone możliwości dla awokado w Kambodży.

Projekt Awokado jest pionierski w tym kraju. Do tej pory nikt nie zajmował się uprawą awokado w Kambodży w profesjonalny sposób. Dwie prowincje kraju – Ratanakiri oraz Mondulkiri, ze względu na pagórkowaty teren, niezwykle żyzną, powulkaniczną i bogatą w składniki odżywcze glebę andasolową oraz klimat podobny do tego z prowincji  Michoacan w Meksyku, z porą mokrą przez 5 miesięcy w roku – stwarzają idealne warunki do uprawy awokado.

Korzyści płynące z przeniesienia produkcji do Kambodży

  • Znacznie obniżenie kosztów całkowitych pracy

Polska minimalne wynagrodzenie to 2 800 PLN brutto, w Kambodży minimalne wynagrodzenie wynosi 194 $/mc, a realne wynagrodzenie pracownika niewykwalifikowanego w rolnictwie/budownictwie to 325 $/mc.

  • Likwidacja kosztów ubezpieczeń społecznych i dodatkowych

Polska: suma składek po stronie pracodawcy to ok. 20%, w Kambodży 0%. Całkowity koszt pracy jest 4 razy wyższy w Polsce niż Kambodży.

  • Młode społeczeństwo w Kambodży

Mediana wieku w Polsce to 41 lat, natomiast w Kambodży 26 lat, dzięki temu na rynku mamy ogromny dostęp do osób poszukujących pracy, a także coraz więcej pracowników znających język angielski, dzięki czemu możemy zminimalizować bariery komunikacyjne.

  • VAT

Polska – do 23%, Kambodża do 10%.

  • Zwolnienie z podatku dochodowego CIT

Liberalizm gospodarczy sprzyja inwestorom z Kambodży, dzięki temu możemy liczyć na ulgi przez okres 3. lat w przypadku większych projektów inwestycyjnych.

  • Wielkość rynku bezcłowego

Kambodża należy do Stowarzyszenia ASEAN, gdzie obowiązuje bezcłowa wymiana towarów (647 mln ludzi).

  • Wzrost gospodarczy PKB kraju

Kambodża: rocznie 8% w okresie ostatnich 10 lat, przy czym w Polsce wynik ten plasuje się na wysokości 3,5% rocznie.

  • Bezpieczeństwo

W kraju tym dominuje buddyzm a mieszkańcy Kambodży nastawieni są bardzo pokojowo do obcokrajowców. Co więcej Kambodża ma stabilny system prawny oraz liberalny rynek gospodarczy, inwestorzy zagraniczni mogą liczyć na wsparcie rządu przy swoich projektach.

Inwestycja w awokado i dzierżawa plantacji - na czym polega projekt?

Kwota niezbędna do założenia 1ha plantacji awokado, jej utrzymania i obsługi przez okres pierwszych 3. lat – nieproduktywnych – to 40 000 dolarów amerykańskich. W tej cenie Partner otrzymuje 15-letnią dzierżawę gruntu o powierzchni 1ha, który przygotowany jest już pod uprawę. Całkowite zarządzanie i obsługa plantacji zlecone są grupie producenckiej.

Od 4 do 15 roku Inwestor pobiera większość zysków wypracowanych przez plantację.

Do wyliczenia przychodów przyjmujemy uproszczoną metodę, według której zysk liczony jest w wysokości faktycznych zbiorów i cen oraz wystawionych faktur. Koszty natomiast przyjmowane są ryczałtowo i określone wcześniej w biznesplanie projektu, z którym będziesz mógł zapoznać się na spotkaniu.

Grupa producencka w ramach takiej umowy zobowiązuje się do zarządzania Twoją plantacją oraz raportowania. Projekt zakłada transparentność, dlatego w każdej chwili masz możliwość odwiedzić plantację w Kambodży i samodzielnie zweryfikować postępy prac.

Jakich inwestorów szukamy?

otwartych na świat, którzy szukają nowych sposobów na dywersyfikację swojego portfela w zagranicznych projektach

szukających biznesów opartych na realnej wartości

podróżników, chcących poznać nowe kultury, a także metodykę pracy i prowadzenia biznesu w kraju z innego kręgu kulturowego, o zupełnie innych standardach pracy niż europejskie

Jakich zysków możesz się spodziewać?

Plan zakłada intensywną uprawę awokado z obsadą 350 sadzonek na 1ha ziemi i wynikającą z tego modelu produktywność oraz przychód początkowy wyliczony na podstawie ceny hurtowej awokado 2,5USD/1kg – jako minimalną sumę gwarantowaną dla Klienta. Powyższy scenariusz możemy przyjąć jako pesymistyczny, ponieważ ceny awokado na rynkach w Azji są znacznie wyższe niż w Meksyku, USA czy Europie. Cena ta oscyluje w okolicach 4,25 USD/kg.

W latach 4-15 zgodnie z umową Inwestor będzie pobierał zyski. Dodatkowo w latach 2-3 Partnerowi będzie wypłacana zryczałtowana kwota 1400 USD/rocznie z tytułu wykorzystania plantacji pod dodatkową uprawę.

Średnioroczny zysk Partnera w wariancie realnym w okresie od 4 do 15 roku wyniesie ok. 11 000 USD z hektara (średnio 24% zysku rocznego w stosunku do kwoty inwestycji początkowej).

Co więcej – Partner uzyskuje zwrot kapitału w 7. roku projektu.

Przewidywane parametry finansowe w wariancie realnym:

  • ROI całkowity (15 lat): 200%
  • ROI uroczniony w pełnym okresie projektu: 13,3%.
 
Klient otrzyma dodatkowo bon na 7 nocy w hotelu Ratanakiri Paradise (nocleg + śniadania dla 2 osób) do wykorzystania w ciągu 36 miesięcy od daty zawarcia Umowy Dzierżawy.

Projekt będzie raportowany drogą elektroniczną (raz w roku).

Po zakończeniu 5. roku od daty zawarcia umowy, przez okres 12 miesięcy Partner może zażądać od Spółki przedterminowego rozwiązania umowy i zwrotu całości kwoty czynszu dzierżawnego.

Pełną symulację finansową będziesz mógł poznać na spotkaniu

 

Porozmawiajmy!

Jeżeli zainteresował Cię ten projekt, skontaktuj się z nami. Na spotkaniu przedstawimy biznesplan i omówimy szerzej strategię oraz warunki współpracy.