Obecnie największym producentem awokado na świecie jest Meksyk, który odpowiada za 45% światowej produkcji. Co ciekawe aż 80% awokado pochodzi tylko z jednej prowincji Meksyku – Michoacan – o wyjątkowych warunkach pogodowo-glebowych. Pozostałymi liderami na rynku są Dominikana, Peru, Indonezja Kolumbia czy Brazylia.
W Azji Południowo-Wschodniej – poza Indonezją – nie ma tradycji uprawy tego owocu, natomiast wciąż rośnie popularność oraz zapotrzebowanie na ten owoc. Dotychczas awokado sprowadzano na rynki Japonii, Chin, Singapuru czy Malezji – głównie z Meksyku oraz Peru, a także w mniejszej ilości – ze względu na bardzo wysoką cenę – z Australii czy Nowej Zelandii.
Awokado jest jednym z najzdrowszych i najbardziej pożywnych owoców świata. Ze względu na swoje właściwości uznane jest jako ‘superfood’. Dzięki coraz większej świadomości konsumenta – zapotrzebowanie na ten zdrowy owoc na rynku światowym stale rośnie. Eksperci szacują, że w najbliższych dziesięciu latach Chiny staną się największym rynkiem zbytu dla awokado, to z kolei otwiera nieograniczone możliwości dla awokado w Kambodży.
Projekt Awokado jest pionierski w tym kraju. Do tej pory nikt nie zajmował się uprawą awokado w Kambodży w profesjonalny sposób. Dwie prowincje kraju – Ratanakiri oraz Mondulkiri, ze względu na pagórkowaty teren, niezwykle żyzną, powulkaniczną i bogatą w składniki odżywcze glebę andasolową oraz klimat podobny do tego z prowincji Michoacan w Meksyku, z porą mokrą przez 5 miesięcy w roku – stwarzają idealne warunki do uprawy awokado.
Polska minimalne wynagrodzenie to 2 800 PLN brutto, w Kambodży minimalne wynagrodzenie wynosi 194 $/mc, a realne wynagrodzenie pracownika niewykwalifikowanego w rolnictwie/budownictwie to 325 $/mc.
Polska: suma składek po stronie pracodawcy to ok. 20%, w Kambodży 0%. Całkowity koszt pracy jest 4 razy wyższy w Polsce niż Kambodży.
Mediana wieku w Polsce to 41 lat, natomiast w Kambodży 26 lat, dzięki temu na rynku mamy ogromny dostęp do osób poszukujących pracy, a także coraz więcej pracowników znających język angielski, dzięki czemu możemy zminimalizować bariery komunikacyjne.
Polska – do 23%, Kambodża do 10%.
Liberalizm gospodarczy sprzyja inwestorom z Kambodży, dzięki temu możemy liczyć na ulgi przez okres 3. lat w przypadku większych projektów inwestycyjnych.
Kambodża należy do Stowarzyszenia ASEAN, gdzie obowiązuje bezcłowa wymiana towarów (647 mln ludzi).
Kambodża: rocznie 8% w okresie ostatnich 10 lat, przy czym w Polsce wynik ten plasuje się na wysokości 3,5% rocznie.
W kraju tym dominuje buddyzm a mieszkańcy Kambodży nastawieni są bardzo pokojowo do obcokrajowców. Co więcej Kambodża ma stabilny system prawny oraz liberalny rynek gospodarczy, inwestorzy zagraniczni mogą liczyć na wsparcie rządu przy swoich projektach.
Kwota niezbędna do założenia 1ha plantacji awokado, jej utrzymania i obsługi przez okres pierwszych 3. lat – nieproduktywnych – to 40 000 dolarów amerykańskich. W tej cenie Partner otrzymuje 15-letnią dzierżawę gruntu o powierzchni 1ha, który przygotowany jest już pod uprawę. Całkowite zarządzanie i obsługa plantacji zlecone są grupie producenckiej.
Do wyliczenia przychodów przyjmujemy uproszczoną metodę, według której zysk liczony jest w wysokości faktycznych zbiorów i cen oraz wystawionych faktur. Koszty natomiast przyjmowane są ryczałtowo i określone wcześniej w biznesplanie projektu, z którym będziesz mógł zapoznać się na spotkaniu.
Grupa producencka w ramach takiej umowy zobowiązuje się do zarządzania Twoją plantacją oraz raportowania. Projekt zakłada transparentność, dlatego w każdej chwili masz możliwość odwiedzić plantację w Kambodży i samodzielnie zweryfikować postępy prac.
otwartych na świat, którzy szukają nowych sposobów na dywersyfikację swojego portfela w zagranicznych projektach
szukających biznesów opartych na realnej wartości
podróżników, chcących poznać nowe kultury, a także metodykę pracy i prowadzenia biznesu w kraju z innego kręgu kulturowego, o zupełnie innych standardach pracy niż europejskie
Plan zakłada intensywną uprawę awokado z obsadą 350 sadzonek na 1ha ziemi i wynikającą z tego modelu produktywność oraz przychód początkowy wyliczony na podstawie ceny hurtowej awokado 2,5USD/1kg – jako minimalną sumę gwarantowaną dla Klienta. Powyższy scenariusz możemy przyjąć jako pesymistyczny, ponieważ ceny awokado na rynkach w Azji są znacznie wyższe niż w Meksyku, USA czy Europie. Cena ta oscyluje w okolicach 4,25 USD/kg.
W latach 4-15 zgodnie z umową Inwestor będzie pobierał zyski. Dodatkowo w latach 2-3 Partnerowi będzie wypłacana zryczałtowana kwota 1400 USD/rocznie z tytułu wykorzystania plantacji pod dodatkową uprawę.
Średnioroczny zysk Partnera w wariancie realnym w okresie od 4 do 15 roku wyniesie ok. 11 000 USD z hektara (średnio 24% zysku rocznego w stosunku do kwoty inwestycji początkowej).
Co więcej – Partner uzyskuje zwrot kapitału w 7. roku projektu.
Przewidywane parametry finansowe w wariancie realnym:
Projekt będzie raportowany drogą elektroniczną (raz w roku).
Po zakończeniu 5. roku od daty zawarcia umowy, przez okres 12 miesięcy Partner może zażądać od Spółki przedterminowego rozwiązania umowy i zwrotu całości kwoty czynszu dzierżawnego.
Pełną symulację finansową będziesz mógł poznać na spotkaniu
Jeżeli zainteresował Cię ten projekt, skontaktuj się z nami. Na spotkaniu przedstawimy biznesplan i omówimy szerzej strategię oraz warunki współpracy.