Jak informuje raport Artinfo.pl – w 2020 r. rynek sztuki uzyskał wzrost aż o 29% w stosunku do lat poprzednich. Wyniki raportu opierają się na wybranych indeksach m.in.: obrotach, ilości zrealizowanych aukcji, średniej cenie za pracę, ilości wystawionych i sprzedanych prac czy rekordach aukcyjnych. Tak duży wzrost jednoznacznie wskazuje o tym, iż na rynku mamy kryzys, który m.in. podyktowany jest zmianami i obostrzeniami spowodowanymi przez pandemię wirusa COVID-19. Podczas recesji gospodarczej część społeczeństwa traci zatrudnienie i swoje majątki, natomiast inni wręcz odwrotnie – wykorzystują ten czas jako szansę na rozwijanie swoich biznesów i bogacenie się. Niezależnie jednak od ilości zgromadzonego kapitału, każdy z nas chciałby go przede wszystkim chronić. Jak to zrobić? Zgodnie z starą mądrością inwestorów giełdowych – w inwestowaniu ważniejsze od pomnożenia kapitału jest ustrzeżenie się przed jego utratą. Dlatego w myśl tej dewizy jednym z pewnych sposobów na inwestycje i ochronę kapitału w czasie kryzysu jest dywersyfikacja portfela i zakup alternatywnych dóbr.
Pytanie to pozwoli nam zacząć kreślić strategię Twojego profilu inwestycyjnego. Zastanów się, jakim celom ma służyć taki zakup? Czy motywacją jest chęć inwestowania czy może skłaniasz się raczej ku budowaniu wartości kolekcjonerskiej. Czy chcesz, aby wybrane dzieła
pełniły istotną rolę w budowaniu Twojego biznesu i marki, czy może nie chcesz upubliczniać
takich inwestycji.
Przed przystąpieniem do każdej inwestycji musimy uczciwie sobie odpowiedzieć, czy stać nas
finansowo, ale przede wszystkim mentalnie, żeby zaryzykować nietrafiony zakup? Jeśli nie,
będziemy wyszukiwać dla Ciebie prace droższe, ale autorstwa artystów, którzy mają już
ugruntowaną pozycję na rynku sztuki.
Kolejną niezwykle ważną kwestią jest stworzenie wstępnej koncepcji kolekcji, którą oczywiście z czasem i uzyskanym doświadczeniem można modyfikować. Jednak na początku warto określić, czy interesuje nas konkretna technika, okres, stylistyka bądź temat prac. Kolekcje mają zawsze wyższą wartość niż pojedyncze dzieła, o czym warto pamiętać nawet wtedy, gdy myślimy tylko o inwestowaniu.
Kupno dzieł sztuki wiąże się zawsze z większą bądź mniejszą sumą pieniędzy. Zastanówmy się zatem, czy będziemy kupować dzieła sztuki ze zgromadzonych już środków, czy może regularnie będziemy gromadzić środki czy nadwyżki finansowe na koncie, aby inwestować rzadziej, ale w droższe prace. Niezależnie od wybranej opcji należy pamiętać, aby umiejętnie zarządzać pieniędzmi, nawet tymi na sztukę, aby uchronić się przed emocjonalnym inwestowaniem. Kluczem do sukcesu, który pozwoli nam kupować dobre prace – jest opracowanie strategii.
Kolejną, ale równie fundamentalną kwestią jest dobór odpowiedniego doradcy. Niezależnie od tego, czy jesteś znawcą rynku sztuki i posiadasz dużą wiedzę o sztuce, w obszarze inwestowania warto czerpać wiedzę od profesjonalistów. Posiadają oni wiedzę, której najczęściej nie znajdziemy w wyszukiwarkach internetowych.
Niezależnie od tego, w jakim trybie chciałbyś zakupić dzieło sztuki, należy pamiętać, aby przed podjęciem decyzji zrobić rozeznanie w różnych galeriach i domach aukcyjnych. Dzięki temu zainwestujesz mając świadomość właściwej ceny czy atrakcyjności dzieła na rynku.
Czego dowiesz się na spotkaniu z doradcą? Jak działa rynek sztuki w Polsce, co powinieneś wiedzieć i co zrobić, aby do swojego portfela inwestycyjnego dodać dzieła sztuki, w co warto a w co niekoniecznie inwestować na rynku sztuki, jak zbudować strategię inwestycyjną, a także jaki kapitał jest Ci potrzebny na start, jakiej stopy zwrotu i w jakiej perspektywie czasowej możesz oczekiwać wybierając inwestowanie w sztukę?
Co więcej nasze usługi na rzecz Inwestora obejmują pomoc w nabywaniu dzieł sztuki, ich wycenie i weryfikacji autentyczności.
Ochronić swoje oszczędności przed inflacją
Budować swój kapitał przez dochód pasywny
Inwestować w sprawdzony sposób w dobra luksusowe
Zarabiać kilkukrotnie razy więcej niż na lokatach bankowych
Zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny
Napisz do nas i umów się na spotkanie z naszym doradcą, gdzie wspólnie ustalimy w jaki sposób możemy pomóc Ci stworzyć Twoja własną kolekcję dzieł sztuki.